Categories:

Dünyada her yıl yapılan, Ülkemizde de 3. sü yapılan “kalbin için pedalla” etkinliği ilk kez Van ve Bitlis’te bisiklet ve yürüyüş şeklinde yapıldı.

1

Etkinliğe Van ve Bitlis halk sağlığı müdürlüğü, Van Gölü Aktivistleri, bisiklet toplulukları ve halkın katılımıyla gerçekleştirildi. Van Gölü Aktivistleri üyesi YYÜ. Öğr. Gör. Erdoğan Özel Van’da yapılan etkinlik bir açıklama yaptı. Özel, bisiklet kullanımının sağlığa ve kalbe faydalarını açıklayarak, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti, çocuklara internet kullanımının yerine bisiklet kullanımının özendirilmesi ve çocuklara hediye tablet alınacağına bisiklet alınarak şimdiden özendirilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Van Gölü sahilinin bisiklet  kullanımı açısından eşsiz bir yer olduğunu, bu alanların kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli yatırımlar yapılarak bisiklet parkuru olarak yapılmasını istedi, bu parkurların hem
bisiklet kullanımını bölgede yaygınlaştıracağına hem turizm açısından önemli bir getiri olacağını hatta bu alanda uluslararası etkinliklerin Van Gölü sahillerinde yapılarak bölgeye ve ülkeye önemli katkılar sunacağını belirtti. Ayrıca trafikte sürücüleriyse bisiklet kullanıcılarına daha duyarlı olmalarını ve bisiklet yollarının yapılarak güvenli ve bisiklet kullanımının özendirilmesi önemli olacaktır.

 
Özel, etkinliğe destek veren Sağlık müdürlüğüne, Van Gölü Aktivistleri, Pedal Van, Van Bisikletliler Topluluğu ve katılım sağlayan halka teşekkür etti.

 

 

Tags:

Comments are closed