Categories:


Van Gölü kıyısındaki işletmeler denetlenecek! “Mavi Deniz, Beyaz Bayrak”

 

{“type”:”block”,”srcClientIds”:[“11269bf4-191b-4b9d-abec-7f84f2c101f3″],”srcRootClientId”:””}

 

Van Gölü Aktivistleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özel, Van Gölü kıyısındaki işletmeleri denetleyeceklerini ve uygun gördükleri işletmeleri “beyaz bayrak” ile ödüllendireceklerini söyledi.

Özelikle bir süre önce yapılan ve 5 gün süren Van Gölü kıyısındaki bisiklet etkinliği ve Süphan Dağı’na yapılan 2 günlük tırmanışla Van Gölü duyarlılıkları ile dikkatleri üzerine çeken Van Gölü Aktivistleri Derneği, bu kez de farklı bir etkinliğin çalışmasını başlattı.
Derneğin, Van Gölü kıyısında hizmet veren işletmeleri denetleyerek, örnek hizmet veren işletmeleri “beyaz bayrak” ile ödüllendireceği belirtildi.

“MAVİ DENİZ BEYAZ BAYRAK”
Gazetemize konuşan Van Gölü Aktivistleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özel, Van Gölü kirlenmesinin önüne geçmek için bu etkinlikte, “Mavi Deniz Beyaz Bayrak” metaforunu kullandıklarını belirterek, “Dernek olarak Van Gölü’nü kendimize dert edindik, bu yönde kamuoyunu bilgilendirmek ve duyarlı kılmak için farklı etkinlikler gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

“HAK EDENE BEYAZ BAYRAK”
“Mavi Deniz Beyaz Bayrak” metaforuyla başlattıkları etkinlik çerçevesinde Van Gölü kıyısında bulunan işletmeleri denetleyerek, işini iyi yapana beyaz bayrak vereceklerini belirten Özel, “Dernek olarak bu işletmelerimizi tek tek denetleyeceğiz. Kaliteli iş yapan, hak eden işletmeyi beyaz bayrak ile ödüllendireceğiz. Zaten geçen gün bir işletmeye ilk beyaz bayrağımızı da verdik” diye konuştu.

“DENETİMDEN GEÇMEYENİN BAYRAĞI ALINACAK”
Kıyıda bulunan işletmeleri sürekli denetleyecekleri gibi, yılda bir kez de beyaz bayrak verdikleri işletmeye gideceklerini ifade eden Özel, şunları söyledi:
“Biz kıyıdaki bu işletmelerimizi sürekli denetleyeceğiz. Çalışma düzenlerine, ortamlarına bakacağız. Yeri geldiğinde uyarılar yapacağız, ama aynı zamanda ödüllendirilmeleri gerekiyorsa bunu da yapacağız. Ki bizim ödülümüz de beyaz bayrak olacak. Tabi biz aynı zamanda beyaz bayrak verdiğimiz işletmeyi boş bırakmayacağız, onu da yılda bir kez denetleyeceğiz. Denetlerken de, baktık sıkıntı var, gerileme var, o zaman bayrağı geri alacağız. Bizim kriterlerimiz ise, hijyene son derece önem verilmiş olacak ve hiçbir biçimde Van Gölü, piknik amacıyla olur, başka şekilde olur, işletmeye gelenlerin atıkları ile işletmeye ait atıklardan etkilenmeyecek.”

“UYGULAMANIN ETKİLİ OLACAĞINA İNANIYORUZ”
Bayrağı geri almanın, işletme üzerinde hem psikolojik, hem de ekonomik bir baskı oluşturacağı için işletmelerin kendilerine düzen vereceğine inandıklarını ifade eden Özel, şunları kaydetti:
“Bizim bu beyaz bayrak uygulamamızın belki bir cezai müeyyidesi yoktur, ancak kamuoyuna yansıması oranında psikolojik ve ekonomik etkileri olacaktır. Mesela haber olduğunda, örneğin A işletmesinden beyaz bayrağın geri alındığı konuşulduğunda, bu, o işletme üzerinde hem psikolojik bir etki yaratacak, hem de insanlar orayı tercih etmemeye başlayınca, bu kez de ekonomik etki gündeme gelecek. Dolayısıyla, bu uygulama ile kamuoyunun da baskısıyla tabi, bu tip işletmelerin kendilerine çok daha iyi çeki düzen vereceklerine inanıyoruz.” Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) – Prestij Haber Merkezi

Tags:

Comments are closed