Categories:

  Van Gölü Aktivistleri Derneği, 7’inci Van Turizm ve Seyahat Fuarında Van Gölü Balığı ve Ayran Aşı ikramında bulundu.

Ajans Asya Fuarcılık tarafından kentte bu yıl 7’si düzenlenen “Turizm ve Seyahat Fuarı” konuk firma ve kurumlar misafirlerine unutulmaz anlar yaşattı.

14980635_1535082276509220_8140895032517936256_n

Bu yıl 23 ilden 90 firma ve kurum ile İran’dan katılımın olduğu, Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuara gelen misafirleri, kapıda halaylarla karşılayan Van Gölü Aktivistleri, konuklara bin kişilik yöresel lezzetlerden ayran aşı ile toplam 500 kilogram mangalda inci kefali balığı ikram etti. Balık yemek için uzun kuyrukların oluştuğu fuar alanı renkli görüntülere sahne oldu. Fuara katılım sağlayan diğer firmalar ise vatandaşlara yoğun ilgi gösterirken, fuara İzmir Kültür Turizm Müdürlüğü olarak katılan Tanıtım Şube Müdür Cengiz Keskiner, Van’ın güzel bir memleket olduğunu ve herkesin gelip görmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

ÖZEL: TALEBİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ

Fuarın 3’üncü gününe dağıtılan Van gölü Balığı (İnci Kefali) ile ayran aşı damga vurdu. Sabah saatlerinde başlayan hazırlıklar sonucunda Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Van TSO) sponsorluğunda Van Gölü Aktivistleri tarafında 500 kilo balık ve bin kişilik ayran aşı dağıtımı yapıldı. Yapılan etkinlikle ilgili gazetemize konuşan, Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel şunları söyledi: “Biz Van Gölü Aktivistleri olarak Van Gölü’ne aşık bir kitleyiz. Dünyada sadece Van Gölü’nde yetişen İnci Kefali var. Bizde Van Gölü Balığını yani İnci Kefalini bugün tanıtmak için buradayız. Bugün burada yaptığımız etkinlik ile İnci Kefaline olan talebi arttırmak istiyoruz.”

 

“VAN ADIYLA BALIĞI İHRAÇ EDEBİLİRİZ”

Balığın sağlık açısından uygun olduğunu ifade eden Özel, “Eğer ki Allah bizi burada yaratmışsa bize göre gıdalar ve yiyecekler yaratmıştır. Bunların arasında Van Gölü Balığı var. Bu sağlığa göre de uygundur. Yapılan araştırmalara göre balığın protein değeri kırımızı et ile aynı değerdedir. Diğer balık türlerine göre de değerleri aynıdır. Hatta diyet içinde en uygun balıktır. Bizde bu yüzden ilk olarak biz Vanlılar bu balığı tüketelim. Hem sağlık açısında önemlidir hem de insanlar bundan daha fazla gelirde elde edebilirler. Ekonomik anlamda katma değeri olacaktır. Van Gölü Balığını markalaştırmak istiyoruz. Van Gölü adıyla önce iç piyasaya ardından dış piyasaya bunu pazarlayabilmemiz gerekiyor. Nasıl Norveç Balığı adı altında biz ülkemize balık ithal ediyorsak, Van adıyla da Van Gölü Balığını ihraç edebiliriz.” Dedi.

 

500 KİLO BALIK İKRAM EDİLDİ

500 kilo inci kefali ve bin kişilik ayran aşı dağıtımı yaptıklarını ifade eden Özel, Van TSO’nun kendilerine sponsor olduğunu söyledi. Özel şöyle devam etti: “Bugün bin kişilik bir festival düzenledik. Mangalda Van Gölü Balığını pişiyoruz. Yine yanında bizim Van ayran aşımız bulunuyor. Bu iki ürünü birlikte bugün burada tanıtıyoruz. Bugün bin kişilik bir ayran aşı dağıtımımız ve 500 kilo akın Van Gölü Balığı ikramında bulunduk. Burada Van Ticaret ve Sanayi Odası bizlere sponsor oldu ve bizde balığımızı ayran aşımızı ikram ediyoruz.”

15002465_1535088046508643_4602402565104013853_o

ÇAKAR: DOYA DOYA BALIK YEDİM

İkram edilen balık ve ayran aşı için gazetemize konuşan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Anasanat Dalı Yrd. Doç. Dr. Nurtaç Çakar, “Bugün ki etkinlik gerçekten çok güzel bir etkinlik. Ben İnci Kefali’nin tanıtımı konusunu da çok önemli buluyorum. İnci Kefali son derece de lezzetli bir balık türümüz. Çok fazla ekonomik durumu iyi olmayan insanlar içinde ciddi bir fırsat. Balık hem çok ucuz hem de çok yaygın bir balık. Dolayısıyla beslenme açısında da çok faydalı. Bende ilk önce ayran aşı içtim ardından doya doya balık yedim.” Dedi.

14963296_10210392174857925_2747789394674270929_n

“VAN’IN DEĞERİ ÖN PLANA ÇIKTI”

Yapılan etkinlikle ilgili konuşan Makbule Turgut isimli vatandaş balığı çok beğendiğini söyledi. Turgut, “Etkinliği çok beğendim. Özellikle balık çok lezzetli olmuş, tadı çok güzel olmuş.” İfadelerini kullandı. Balığın güzelliğiyle ilgili konuşan Zeki Yiğit isimli vatandaş ise şu ifadelere yer verdi: “Van Gölü Balığımız sadece Van Gölü’nde yetişen bir balık türümüzdür. Ben bugün bu programı düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum. Bu etkinlik ile Van’ın bir değerini ön plana çıkardılar.”

Kaynak : Şehrivan

Tags:

Comments are closed