Categories:

İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI: NEMRUT’UN DEVELERİ
Deve şeklinde ve büyük kayaçlardan oluşan Nemrut’un Develeri, muhteşem bir değer. Dünya mirasına kazandırılabilecek Nemrut’un Develeri alanı sit alanı olarak ilan edildi fakat korunamıyor. Van Gölü Aktivistleri, insanlığın ortak mirası olan alanın tanıtımı için harekete geçti…
Van Gölü Havzası’nın bir bölümünün, Nemrut 12185283_538121729685771_7902042428639876206_o  Dağı’nın patlaması ile oluştuğu biliniyor. Bitlis’in Tatvan ilçesindeki volkanik Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu şekiller de oluştu. Şekillerin develere benzemesi nedeniyle Nemrut’un Develeri olarak adlandırılan kaya bloklar, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Çevresinde bir su kaynağının da bulunduğu ve belli bir düzen içinde dikili olan kayaçlar, bazı kişilerce tahrip ediliyor. Taşlar her geçen gün biraz daha yıpranıyor.
Van, Bitlis, bölge Türkiye kazanır
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, söz konusu alanın tanıtımı için çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Erdoğan, “Amaçlarımızdan biri de bölgedeki tarihi mirası korumak. Bundan sonra Nemrut’un Develeri’ni sahiplenecek ve tanıtacağız. Yeterli tanıtım yapılırsa, Van, Bitlis, bölge ve ülkemize ekonomik katkı sağlanır.Bunun için basınla buluştuk. Ulusal ve uluslar arası kanallarda ve gazetelerde haberleşti. Tanıtımına önemli katkı sunduk fakat çalışmalarımız devam edecek.” dedi.
UNESCO’ya aday olabilir
Nemrut’un Develeri aslında UNESCO dünya kültür mirasına aday olabilecek tarihi değere sahip ancak korunmuyor. Geçmişte Develer Suyu ismiyle anılan alanda tabelanın olmaması, sit alanı ilan edildikten sonra bile taşların kırılması, alana sürekli olarak hafriyatın dökülmesi, taşların olduğu alanda yer açılarak evlerin inşa edilmesi, sit alanında 20 yıl önce yaklaşık 50 taş varken bu sayının 30’a düşmesi tepkilere neden oluyor. Binlerce yıl içerisinde yağmur ve benzeri dış etkenlerin aşındırması sonucunda taşlar, ilginç şekiller aldı. Taşların üzerinde insan yüzü figürlerini görmek mümkün. Kaya bloklarının Bizans dönemi öncesine ait olduğu tespit edildi. Adıyaman Nemrut’ta da kayadan insan figürleri bulunuyor. Taşların değişik örnekleri Roma ve Hititler’de rastlamak mümkün.
HİKAYESİ
Yaşanan büyük bir kuraklı sonrasında, tek sıra halindeki yaklaşık 50 develik kervan, susuz kalıyor. Kervan sahipleri, “Allah’ım bize su ver kurban keseceğiz” diye dua etmişler. Allah da kervana su vermiş. Sudan içen kervandakiler verdiği sözünde durmuyor ve hepsi taşlaşıyor. Develer suyu diye anılan yerde çok güzel su da bulunuyor. Kayaçların, Nemrut Dağı patlamalarında oluştuğu da belirtiliyor.

Tags:

Comments are closed