Categories:

Van’a 30 kilometre mesafede, Gürpınar ilçesi sınırları içinde yer alan Keşiş Gölü, Kuh, Kazan ve Erek Dağı’nın çevresindeki tepelerin zirvelerindeki düzlükte bulunuyor. Urartu Kralı 2’nci Rusa (M.Ö. 685-645) tarafından küçük bir akarsu vadisinin önünün kapatılmasıyla meydana getirilen yapay göl, aradan geçen 2700 yıla rağmen halen çalışan bir sulama barajı özelliği taşıyor.

“Van Gölü mavi kalsın”

Van Gölü Aktivistleri Derneği de bu elverişli ortama dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Keşiş Gölü’ne gezi düzenledi. 50 kişilik grupla birlikte Keşiş Gölü’ne gelen Dernek Başkanı Erdoğan Özel ve aktivistler, bölgenin tadını doyasıya çıkardı.

Üzerinde ‘Van Gölü Mavi Kalsın’ yazılı tişörtlerini giyerek, yamaçlarında halen karın bulunduğu Erek Dağı eteklerindeki gölde kanolarla gezinti yapıp, yüzmenin keyfini çıkaran aktivistler, kentin sahip olduğu doğal güzellikleri ve turizm potansiyelini ortaya koymak istediklerini anlattı.

Dernek Başkanı Erdoğan Özel, bölgenin sahip olduğu güzellikleri dünyaya tanıtmak istediklerini belirterek, “Tarihi ve doğal güzelliklere dikkat çekmek için buradayız. Urartular’dan kalma bir baraj ve dünyanın en eski barajı da diyebiliriz.

Urartular, suyu Van’a kadar taşıyarak sulama ve içme suyu olarak kulanmışlar. Bizler de bu tarihi ve doğal güzelliği dünyaya tanıtmak istiyoruz. Turizme kazandırılması için bu etkinliği yaptık. Kanolarla gezip, gölde yüzdük. Bizim için de farklı bir heyecan oldu. Çünkü bu yükseklikteki bir gölde yüzmemiştik ve iyi bir deneyim oldu. Bundan sonra da her sene bu etkinliği tekrarlayacağız. Doğal ve güzel bir yer, herkesin bu güzelliği görmesini tavsiye ediyoruz.” dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası da düzenlenen etkinliğe destek verdi. Van Gölü Aktivistleri ile birlikte Keşiş Gölü’ne girerek yüzme imkânı bulan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Fevzi Çeliktaş, kent için yapılan etkinliklere her zaman destek verdiklerini söyledi.

Çeliktaş, “Bu etkinliğe de Ticaret ve Sanayi Odası olarak destek verdik. Van Gölü Aktivistleri gerçekten çok güzel işler yapıyorlar. Biz de onlara her anlamda destek olmaya ve katılım sağlamaya devam edeceğiz. Bu arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz. Aktivistlerin doğa harikası olan Keşiş Gölü’ndeki etkinliğine katılmaktan da büyük mutluluk duydum.” diye konuştu.

Öğretmen arkadaşlarıyla birlikte etkinliğe katılan Yılmaz Samioğlu ise ulaşım sorununa dikkat çekti. Aktivistlerle birlikte kano sporu yapıp, yüzme imkânı bulan Samioğlu, “Keşiş Gölü, kano sporu için son derece elverişli bir yer. Umarım buranın değeri bundan sonra daha çok bilinir ve turizme kazandırılır.

Bölgenin en büyük sıkıntısıysa yolları… Yolların düzeltilmesi ve yapılması son derece önemli… Yetkililerden özellikle de Turizm Bakanlığı’ndan bölgedeki eksiklerin tamamlanarak turizme kazandırılmasını istiyoruz.” dedi.

Comments are closed