Categories:

Vangölü’nün Turizm Açısından Önemi

Eşsiz Doğası:

Etrafında bir çok koyu ile Nemrut Krater Gölü, Süphan, Artos vb dağlar ile adeta bir çanağın içinde bulunan Van gölü mavi ve yeşilin her tonuna sahip eşsiz bir doğaya sahip.

  Tarihi özellikleri

 1- Van Gölü sahilleri boyunca ve pek çok adalarında Ermeni Kilisesi ve manastır kalıntıları bulunabilir. En iyi korunanı onuncu yüzyıldaki Kutsal Haç Klisesidir. Akdamar Adası ‘ ında yer alır. Kral Gagik Artzruni tarafından 915 ve 921 yılları arasında inşa edilmiştir. Dış duvarlardaki rölyefler kutsal kitaba ait Adam and Eve (Adem ve Havva),Jonah and the whale (Yunus ve Balina),David Davud ve Goliath (Golyat) gibi hikâyeler sunar.

 

    2. Ahlat Selçuklu mezarlığı, Gevaş ilçesinde bulunan mezarlık ve Van Gölü havzasında bulunan birçok tarihi kalıntılar..

Diğer önemli tarihsel anıt gölün doğu kıyısındaki Van Kalesi dir. Modern Van şehri bu kalenin doğusunda yer alır.

 

  1. Yaz aylarında serin iklimi,

Van Gölü havzası yaz aylarında gerek hava sıcaklığı gerek havadaki nem oranı bakımından oldukça iyi bir seviyededir.

 

 

4.Uçan balıklar (İnci Kefali)

Dünya’daki en mucizevi olaylardan biri olan İnci Kefali göçü

 

Dünyada sadece Van Gölünde yaşayan bu eşsiz balıklar Nisan ve Temmuz ayları arasında tatlı sularda üreme yapar. Milyarlarca balık üreme yolculuğunda engel tanımadan akarsu ve derelere karşı adete uçarak yolculuk yapar. Bu üreme eşsiz bir görsel şova dönüşüyor. Bu önemli göç festivallerle yöre halkı ve turistlerle çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

  1. 5. Van Gölü havzası kuş cenneti gibi

Bitlis ve Van illeri arasında bulunan ve Türkiye’nin 5’te birlik sulak alanına sahip olan Van gölü havzası, Türkiye’de bulunan 465 kuş türünün 213’üne ev sahipliği yapıyor.

Van gölü havzası, yine dünyada nesli tükenmek üzere olan “Dik kuyruk” ördeğinin de kuluçkaya yattığı tek yer.

 

Türkiye’deki su kuşları için 2 göç yolunun bulunduğunu ve Vangölü havzasının ise ülkemizdeki kuşların en önemlisi olan göç yollarının bir tanesinin üzerinde bulunduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Hümeyra Nergiz, “Bu kuşlar Kuzeydoğu-          Güney göç rotası ve Doğu-Karadeniz üzerinden ülkemize giriyor. Van Gölü de bu önemli iki göç noktası olan yollardan birinin üzerinde yer alıyor. Ülkemize göç eden bu kuşlar Çoruh Nehri vadisinden Doğu Anadolu’ya doğru yayılıyor. Doğu Anadolu üzerinde de bir kolu Van, Yüksekova istikametinde yani güneye devam ediyor. Diğer bir kolu ise Kahramanmaraş ve Antakya istikametinden güneye doğru devam ediyor. Bu göç yolu üzerinde bulunması, su kuşları açısından zenginliğinin nedenlerinden bir tanesidir” dedi.

 

 

6.Van Gölü suyu deri hastalıları tedavisi  için doktorlar tarafından önerilen bir su.

Ýstanbul Üniversitesinde yapýlan arastýrmalar sonucunda Van Gölü suyunun, astým ve kronik akciðer hastalýklarýna iyi geldiði tespit edildi.

 

 

30 yıldan beri Van Gölü’nde araştırma ve deneyler yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersural Suner, Van Gölü suyunun insan vücudundaki çeşitli yara, egzema ve mantar türü hastalıkları iyileştirdiği gibi sinüzit hastalığına da kesin çözüm getirdiğini açıkladı.

7. Kelebekler cenneti: Van Gölü havzası

Türkiye’de tespit edilen 400 dolayında kelebek türünden 220’sini bünyesinde barındıran Van Gölü havzası, endemik türlerle doğaseverlerin ilgi odağı oluyor.

 

Zengin florası, yüksek rakımı ve eşsiz doğasıyla çok sayıda canlıya ev sahipliği yapan Van Gölü havzası, el değmemiş doğada yüzlerce kelebek türüne de kucak açıyor. Rengarenk görüntüleriyle doğayı süsleyen ve insanları hayran bırakan özelliklere sahip olan kelebekler, her yıl yüzlerce meraklısının bölgeyi ziyaret etmesini sağlıyor.

 

Sonuç:

Bitki örtüsü, Tarihi, kültürü, üzerindeki yaşamıyla ve daha bir çok özellikleriyle Van Gölü turizm açısından önemli ve henüz yeterince keşfedilmemiştir.

Ekonomik anlamda yeterince değerlendirilirse (Turizm Açısından) Bölgemize ve Ülkemize önemli katkıları olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags:

Comments are closed